تبلیغات
حسـابـداری(ACCOUNTING) - گرایش اقلام بهای تمام شده
حسـابـداری(ACCOUNTING)
بنام یگانه حسابداربی همتای عالم
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 22 تیر 1389 توسط علیرضا حسینی | نظرات ()

گرایش اقلام بهای تمام شده را می توان به طبقات مشروح زیر تقسیم كرد:

1- اقلام ثابت fixed cost
2- اقلام متغیرvariable coast
3- اقلام مختلط Mixed coast
4- اقلام نیمه متغیرsemi-variable coast
5-اقلام نیمه ثابت semi-fixed coast

اقلام ثابت بهای تمام شده :
بر اثر تغییر سطح فعالیت (مثلا“ تولید) تغییر نمی كند. یعنِِِی در تمام سطوح فعالیت ثابت می ماند.مانند اجاره بهای سالانه ی ساختمان . نكته حائز اهمیتی كه لازم است مورد تاكید قرار گیرد دانه شمول اقلام ثابت بهای تمام شده است . در محاسبه بهای تمام شده ی محصولات ،تنها اقلام ثابتی كه به امر تولید مربوط باشد (سر بار ثابت ساخت) منظور می گردد و اقلامی مانند هزینه های اداری وفروش كه مبلغ آن در كوتاه مدت ثابت است،جزء بهای تمام شده ی محصولات منظور نمی شود بلكه به عنوان هزینه های دوره محسوب و مستقیما“ در سود وزیان منعكس میگرد د .اما در حسابداری مدیریت اقلام ثابت بهای تمام شده ، شامل كلیه ی مخارجی میشود كه در یك دوره ی سالی یا در كوتاه مدت قابل تغییر نباشد .بنابراین در مدل حسابداری مدیریت هزینه های اداری و فروش نیز جزء اقلام ثابت بهای تمام شده منظور میگردد .
اقلام متغییر بهای تمام شده:
به طور مستقیم وبه تناسسب سطح فعالیت(تولید) افزایش ویا كاهش میابد و همواره نسبت تقریباً ثابتی بین تغییر اقلام متغییر بهای تمام شده و تغییر سطح فعالیت وجود دارد .
s=Q.P

اقلام مختلط بهای تمام شده :
به اقلام گفته میشود كه گرایشهای آن را نتوان با الگویی یگانه تشریح كرد .مدیران ترجیح میدهند كه این اقلام را به اجزای ثابت و متغییر تجزیه نمایند .
اقلام مختلط بهای تمام شده برابر جمع اقلام ثابت و ومتغییر است .معادله اقلام مختلط بهای تمام شده را می توان از جمع كردن معادلات مربوط به اقلام ثابت و اقلام متغییر بهای تمام شده به شرح زیر به دست آورد .
Y=a+bxبهای اقلام ثابت=a
اقلام متغییر تمام شدهbx=
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.